biuro@inprem.pl
+48 782 422 153

Czy w większej firmie inżynierskiej zarobię więcej?

Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w większej firmie inżynierskiej zarobię więcej?

Co lepiej – zatrudnić się w mikroprzedsiębiorstwie, czy średniej firmie? A może w dużej korporacji?

Wpis będzie dotyczył tego z czym mam do czynienia od wielu lat, czyli będzie dotyczył firm działających w branży sanitarnej, a konkretniej w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Postarajmy się najpierw przybliżyć jakiego typu realizacjami zajmują się wspomniane firmy inżynierskie w budownictwie.

 

Mikroprzedsiębiorstwa (małe realizacje)

Są to zazwyczaj drobne, jedno-, dwu- lub kilkuosobowe biura projektowe, firmy zajmujące się wykonawstwem w budownictwie lub firmy łączące obydwa etapy procesu budowlanego, działające na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Wśród omawianych wielkości firm, tych najmniejszych jest najwięcej, zatem na niektórych rynkach (obszarach) może istnieć bardzo duża konkurencja. W skali kraju w parze z dużą konkurencją jest również znaczne zapotrzebowanie na małej wielkości realizacje.

Skoro te firmy ze sobą konkurują, zazwyczaj konkurują ze sobą ceną, gdyż w oczach klienta jest to najbardziej widoczny i łatwo mierzalny wskaźnik do porównania. Tym bardziej, że w sektorze zamówień publicznych w większości przypadków jest to jedyne kryterium wyboru danej firmy przez zamawiającego.

A jeżeli firmy konkurują ceną, to budżet na wypłatę dla pracownika będzie mniejszy, niż w przypadku, jeżeli firma nie musiałaby ustalać stawek „konkurencyjnych”.

Oczywiście, jeżeli na danym rynku jest niewielka konkurencja, to ceny usług takiej firmy mogą być wyższe, a zarobki pracowników również wyższe.

W sektorze mikroprzedsiębiorstw można poniekąd zaliczać również osoby będące freelancerami lub pracujący na tzw. „działalności nierejestrowanej”. Osoby takie zazwyczaj świadczą usługi dość proste, jeżeli chodzi i skomplikowanie realizacji. Idąc w konkretne przykłady, mam tu na myśli samodzielne wykonywanie projektów instalacji gazowych, grzewczych i wod-kan dla lokali mieszkalnych lub budynków jednorodzinnych, albo ostatnio „modne” audyty energetyczne lub świadectwa charakterystyki energetycznej budynków (ŚChEB). Ten ostatni rodzaj realizacji „cieszy się tak wysokim zainteresowaniem” wśród inżynierów i nie tylko, że konkurencja jest na tyle duża, że stawki zleceń są na tyle niskie, że siłą rzeczy wypłaty też nie są powalające.

 

Średnie przedsiębiorstwa (większe realizacje)

Tego typu firmy posiadają zbudowaną pewną strukturę w swoich szeregach, więc pewne procesy zachodzące w firmie przynajmniej w jakimś stopniu są zoptymalizowane, więc koszty są zredukowane i jest szansa na znalezienie środków na wyższe wypłaty. Firmy te posiadają już pewne struktury, więc jako inżynier sanitarny możesz zostać kierownikiem zespołu projektowego, więc takie stanowisko daje możliwość wyższych zarobków.

W tym sektorze jest również mniejsza konkurencja, gdyż tej wielkości firm jest wiele mniej, a mikroprzedsiębiorstwa nie mają tak rozbudowanych zespołów inżynierskich, aby wykonać większe realizacje. W związku z tym szansa na wyższej wartości oferty przy większych realizacjach projektowych i wykonawczych wśród tej wielkości firm jest większa.

 

Wielkie korporacje

Przyznam szczerze, że z tego typu firmami nie mam zbyt dużego doświadczenia i podsumuję ewentualną pracę w takich firmach tym stwierdzeniem: „Na dwoje babka wróżyła”. Jeżeli firma jest poukładana, procesy są dobrze przemyślane, a zarząd firmy ceni wiedzę i doświadczenie pracujących inżynierów – to masz szansę na wysokie zarobki. Ale może być całkiem odmiennie i zarobki mogą być niewielkie.

Podsumowując dzisiejszy wpis, nie jestem w stanie jasno stwierdzić, czy jako inżynier sanitarny w większej firmie zarobisz więcej. Na pewno masz większe szanse na wyższe zarobki, ale nie jest to zasadą.

Natomiast szanse na wyższe zarobki w większych firmach są większe, jeżeli będziesz pełnić funkcję na wyższych stanowiskach w firmie, czyli będziesz pracował jako kierownik zespołu, dyrektor lub członek zarządu firmy, ale – czy dalej będziesz jeszcze pracował jako inżynier? Im wyższe stanowisko, tym mniej pracy jako inżynier. A wiem to dobrze z własnej autopsji, gdyż od paru miesięcy rozbudowuję strukturę swojej firmy i pracy przy projektowaniu i nadzorze nad pracami instalacyjnymi mam coraz mniej.

Jednak warto dziś uwzględnić jeszcze jeden czynnik, o którym warto wspomnieć – a mianowicie…

 

Skomplikowane i trudne realizacje

Im zadanie inżynierskie jest bardziej skomplikowane, trudne, tym na rynku jest mniejsza ilość specjalistów i firm, które mogłyby lub chciałby podjąć takie zadanie. Większość firm woli realizować zadania, które są proste, łatwe i przyjemne i łatwo jest przy nich zarobić pieniądze.

Natomiast są firmy, które wolą zajmować się takimi trudnymi zadaniami, gdyż, jeżeli często czymś się zajmujesz czymś trudnym, to jest dla Ciebie względnie łatwe…bo wiesz jak to się robi, znasz zasady gry, a konkurencja jest…mała lub lokalnie jej nie ma.

Dlatego jeżeli chcesz więcej zarabiać, to warto pomyśleć, czy przypadkiem dobrym pomysłem byłoby wyspecjalizować się w zadaniach, którymi nikt inny wokół nie chce się zajmować.

Warto zrobić swego rodzaju rozeznanie w okolicy, z jakiego typami usług klienci mają wielkie problemy i z trudem znajdują odpowiedniego usługodawcę.

Jeżeli miałbym podać taki przykład mało popularnych zadań w naszej branży, to mogłyby to być projekty i wykonawstwo gazociągów wysokiego ciśnienia, sieci magistralne wodociągowe czy ciepłownicze dużych średnic,  instalacje gazów medycznych bądź innych instalacji przemysłowych.

To tyle na dziś. W następnym wpisie postaram się powiedzieć parę słów na temat podejścia właścicieli firm do zarobków zatrudnionych tam inżynierów sanitarnych.

W tym kwartale szykuję również szkolenie związane z prowadzeniem własnego biura projektowego, więc jeżeli myślisz o pracy w ten sposób, zachęcam do oczekiwania na rozpoczęcie szkolenia. Jeżeli jesteś zapisany na mój newsletter, to z pewnością otrzymasz tę informację.

Jeżeli nie czytałeś poprzedniego wpisu, to jego tematem było rozważanie, czy mając uprawnienia budowlane zarobisz więcej? Zapraszam TUTAJ do lektury.

Jeżeli JUŻ TERAZ chcesz poznać JAK DOKŁADNIEJ WYGLĄDA PRACA INŻYNIERA SANITARNEGO, to zachęcam do pobrania e-booka, w którym zawarłem NAJWAŻNIEJSZE ASPEKTY PRACY INŻYNIERA SANITARNEGO.

Wraz ze specjalnym kodem „BLOG” e-book pobierzesz bezpłatnie.

Kliknij TUTAJ, aby zgarnąć dostęp.

JESTEŚ PIERWSZY RAZ NA TEJ STRONIE?