biuro@inprem.pl
+48 782 422 153

Czy mając uprawnienia budowlane zarobię więcej?

Jeżeli zaczynasz przygodę z pracą jako inżynier w budownictwie z pewnością nurtuje Cię takie oto pytanie – czy mając uprawnienia budowlane zarobię więcej niż w przypadku jeżeli tych uprawnień miałbym nie mieć?

W poprzednim wpisie mogłeś dowiedzieć się o różnicy w zarobkach w pracy pomiędzy biurem projektowym a pracą na budowie, jeżeli tego nie czytałeś, zapraszam TUTAJ.

Za chwilę postaram Ci się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawię Ci wyniki pewnej ankiety.

Zanim to zrobię warto wspomnieć o tym, czym są uprawnienia budowlane, do czego uprawniają oraz co się wiąże z posiadaniem tych uprawnień.

Uprawnienia budowlane są dokumentem potwierdzającym przygotowanie do samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.

Uprawniony inżynier budowlany zgodnie z zapisami ustawy prawo budowlane w zakresie nadanej specjalności jest upoważniony do:

1) projektowania, sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych i technicznych oraz sprawowania nadzoru autorskiego;
2) kierowania budową lub innymi robotami budowlanymi;
3) kierowania wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzoru i kontroli technicznej wytwarzania tych elementów;
4) wykonywania nadzoru inwestorskiego;
5) sprawowania kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.

Uprawnienia budowlane można uzyskać do projektowania oraz do kierowania robotami budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Można ubiegać się o uprawnienia w ograniczonym zakresie oraz bez ograniczeń.

Osobiście jestem zwolennikiem posiadania uprawnień bez ograniczeń, gdyż jak sama nazwa wskazuje – nie będziesz musiał się zastanawiać, czy obiekt, który przyjdzie Ci projektować lub nadzorować zawiera się w zakresie Twoich uprawnień, czy nie.

Posiadanie uprawnień bez ograniczeń poszerza zatem Twoje możliwości, a co za tym idzie, będziesz mógł zajmować się nawet tymi ambitniejszymi zadaniami.

Polecam również ubieganie się o uprawnienia zarówno projektowe, jak i wykonawcze, gdyż posiadając „podwójne” uprawnienia Twoje możliwości rosną jeszcze bardziej.

Jeżeli pracowałbyś na etacie na budowie jako kierownik robót to po godzinach mógłbyś np. wykonywać drobne projekty, lub na odwrót – pracując w biurze projektowym mógłbyś po godzinach nadzorować niewielkie budowy, które nie wymagają dużego nakładu czasu pracy.

Jak jest u mnie? Kilka lat temu podchodząc do egzaminu na uprawnienia budowlane, wystąpiłem jednocześnie o uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, oczywiście w branży sanitarnej, czyli w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Oczywiście cały egzamin zdałem za pierwszym razem.

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o tym, jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane w branży sanitarnej zapraszam do specjalnego szkolenia video, w którym tłumaczę jak wygląda okres praktyki budowlane, przygotowania do egzaminu oraz sam egzamin. TUTAJ znajdziesz te szkolenie.

Wracamy do omówienia korzyści wynikających z posiadania uprawnień budowlanych.

Przede wszystkim jako uprawniony projektant możesz w większym stopniu decydować o rozwiązaniach w Twoim projekcie.

Jeżeli legitymujesz się uprawnieniami wśród urzędników lub przedstawicieli instytucji zarządzającymi nieruchomościami lub gestorami sieci będziesz „lepszym partnerem” do rozmów, niż w przypadku jeżeli byłbyś tylko asystentem projektanta. Tak, niektóre instytucje nie chcą czasem rozmawiać z asystentami projektantów, tłumacząc (słusznie), że nie są oni autorami projektu.

Jeżeli masz uprawnienia projektowe, to możesz również samodzielnie wykonywać projekty, które będziesz realizował w ramach własnej działalności jako freelancer. Pisałem też wcześniej, lecz powtórzę się – możesz po godzinach pracy etatowej realizować własne zlecenia.

Chyba nie muszę wiele tłumaczyć, jak inni uczestnicy procesu budowlanego podchodzą do uprawnionego kierownika budowy – skoro masz uprawnienia, to masz prawo decydować o rozwiązaniach realizowanych na budowie, w końcu Ty odpowiadasz za elementy budowlane, będące w zakresie Twojej specjalności.

Wspomniałem, że będziesz odpowiadał za własne decyzje. Tak, uprawnienia budowlane, oprócz tego że dają wiele korzyści, niosą ze sobą jarzmo odpowiedzialności.

Dlatego Twoje decyzje muszą być starannie rozważone, ale jeżeli masz już spore doświadczenie w określonym zagadnieniu, uważam, że większość decyzji będzie dobrze podjęta.

Mając uprawnienia budowlane odpowiadasz zawodowo za swoje decyzje. To znaczy, że jeżeli „dość mocno powinie Ci się noga”, możesz nawet utracić uprawnienia budowlane. Ale żeby tak się stało, musisz mocno się „postarać”. Zazwyczaj drobniejsze błędy wynikające z posiadanych uprawnień można załatwić „polubownie” lub w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC członków Izby.

To jak jest z zarobkami?

Poniższe wyniki ankiety wiele mówią za siebie. Blisko połowa inżynierów po zdobyciu uprawnień NIE DOSTAJE wyższych wynagrodzeń.

 Czemu tak się dzieje? Do końca nie wiem, ale mogę zgadywać: może szef nie widzi korzyści wynikających z tego, że masz uprawnienia? Może pracodawcy są zbyt chciwi, aby podzielić się „premią” za to, że od teraz to Ty odpowiadasz za swoje dzieło (projektant) lub za swoją pracę na budowie (kierownik robót).

W przypadku, jeżeli szef nie będzie chciał Ci dać premii za zdobycie uprawnień (za zwiększoną odpowiedzialność), to zazwyczaj warto poszukać innego pracodawcy, który doceni to, że masz uprawnienia. Z moich obserwacji wśród kolegów po fachu zazwyczaj tak się dzieje – jeżeli nie dostaną podwyżki od szefa, znajdują pracę w innej firmie i dostają odpowiednie wyższe wynagrodzenie.

Będąc w temacie pracodawców, którzy nie dają premii za uprawnienia, warto również wspomnieć o tym, że są również tacy szefowie, że nie chcą potwierdzać odbytej praktyki zawodowej, utrudniając młodemu człowiekowi starania o uprawnienia budowlane. W takim przypadku, warto zawczasu, czyli w chwili podjęcia pracy, upewnić się, czy projektant (szef) będzie chciał podpisać praktykę budowlaną – oraz okresowo, co kilka miesięcy prosić o podpis częściowego etapu praktyki budowlanej.

Oto wcześniej wspominane wyniki ankiety, dotyczące podwyżek po uzyskaniu uprawnień budowlanych (źródło: https://uprawnieniabudowlane.pl/jak-uzyskanie-uprawnien-wplywa-na-zarobki-i-zajmowane-stanowisko-ankieta/).

To tyle na dziś!

Jak łatwo zauważyć, warto ubiegać się o uprawnienia budowlane, gdyż dają możliwość wyższego wynagrodzenia. Jednak, aby dostać podwyżkę, uprzednio wcześniej warto się upewnić, czy w danej firmie otrzymasz taką podwyżkę.

Natomiast, jeżeli zamierzasz prowadzić własną firmę, to z pewnością uprawnienia budowlane dadzą Ci wiele możliwości.

Jestem ciekaw, jak sytuacja z uprawnieniami wyglądała u Ciebie – czy dostałeś/dostałaś podwyżkę po otrzymaniu uprawnień budowlanych? Napisz proszę w komentarzu pod tym wpisem.

W tym kwartale szykuję również szkolenie związane z prowadzeniem własnego biura projektowego, więc jeżeli myślisz o pracy w ten sposób, zachęcam do oczekiwania na rozpoczęcie szkolenia. Jeżeli jesteś zapisany na mój newsletter, to z pewnością otrzymasz tę informację.

 
W następnym wpisie dowiesz się o innym sposobie zwiększenia zarobków, czyli o pracy w większych przedsiębiorstwach realizujących większe i trudniejsze inwestycje:

Jeżeli JUŻ TERAZ chcesz poznać JAK DOKŁADNIEJ WYGLĄDA PRACA INŻYNIERA SANITARNEGO, to zachęcam do pobrania e-booka, w którym zawarłem NAJWAŻNIEJSZE ASPEKTY PRACY INŻYNIERA SANITARNEGO.

Wraz ze specjalnym kodem „BLOG” e-book pobierzesz bezpłatnie.

Kliknij TUTAJ, aby zgarnąć dostęp.

JESTEŚ PIERWSZY RAZ NA TEJ STRONIE?